Бетмен: від Золотої ери до Флешпойнту

16.02.2018
10 хв. на читання
Бетмен. Темний Лицар. Месник у плащі. Персонаж коміксів DC, що з’являвся у такій кількості коміксів, кіно-, теле- та мультиплікаційних адаптацій, що на пів життя вистачить. А решту пів життя читатимете і дивитиметесь те, що вийшло поки ви були зайняті вже створеними речима. Звісно, наздогнати усю 79-річну історію Бетмена — завдання не з легких. Тому ми для вас підготували гайд по ключовим графічним романам і збіркам коміксів про Бетмена. Із цих коміксів складається Бетмен яким ми бачимо його сьогодні, його впізнаваний у поп-культурі образ. У першій частині, яку ви бачите тут — історія Бетмена з 1939 по 2011 рік. Новітня історія — незабаром.
Бетмен: Золота ера, том 1
Batman: The Golden Age Vol. 1
Збірка старих коміксів, які розказують про походження оригінального Бетмена, створеного Біллом Фінґером, а також вперше знайомлять світ з Робіном, Комсаром Ґордоном, професором Г’юґо Стрейнджем, Жінкою-кішкою і, звісно, Джокером.
Це 27-45 номери «Detective Comics», 1-3 номери «Бетмена» і перший номер «New York World’s Fair Comics». Це комікси 1939-1940 років, що належать до так званої «Золотої ери».
«Золота ера» — період видання коміксів з 1938 року до середини 50-х. У цей період сформувалося поняття супергероя, і з’явилося багато супергероїв, яких ми знаємо сьогодні, у тому числі Бетмен, Супермен, Диво-Жінка, Зелений Ліхтар. Комікси в той час перебували під сильним впливом пропаганди, будучи одним з її каналів. Під час Другої світової війни люди шукали у коміксах героїзму — і дешевих розваг.
Бетмен: Рік перший
Batman: Year One

Ще одна історія походження — це перший рік Брюса Вейна «на посаді» Бетмена: його становлення як супергероя, знайомство зі злочинним Ґотемом, зокрема Жінкою-кішкою. Сюжетна арка з номерів 404-407 серії коміксів про Бетмена, написаних Френком Міллером і намальованих Девідом Маззуччеллі, виходила 1987 року.
Бетмен: Довгий Гелловін
Batman: The Long Halloween
Обмежена серія у рамках «Бетмена», що виходила у 1996-97 роках. Тринадцять випусків описують боротьбу Бетмена з невідомим злочинцем Голідеєм, що вбиває одну людину щомісяця. Бетмен намагається обігнати сам час, щоб викрити убивцю. Над серією працювали Джефф Леб і Тім Сейл, пізніше вона вийшла під твердою обкладинкою.
Бетмен: Темна перемога
Batman: Dark Victory
Продовження співпраці Леба і Сейла і сиквел до «Довгого Гелловіну». Цього разу Бетмен полює на вбивцю Шибеника, що зосередився на поліції Ґотема. Також у цій серії переобігрується історія становлення Робіна як супергероя, і багато знайомих читачу з «Року першого» персонажів повертаються. Події відбуваються під час третього року кар’єри Бетмена. Обмежена серія складалася з 14 випусків, виходила у 1999-2000 роках, і пізніше також була видана під спільною обкладинкою.
Бетмен: Убивчий жарт
Batman: The Killing Joke
Легендарний графічний роман 1988 року авторства Алана Мура і Браяна Болланда, що описує походження Джокера. Це приблизна адаптація сюжетної арки коміксів з 50-х «Чоловік під червоним каптуром». Тут Мур і Болланд втілюють своє бачення Джокера як персонажа з трагічним минулим, показуючи водночас спільне і відмінне між ним і Бетменом.
Лікарня Аркем: серйозний дім на серйозній Землі
Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth
Графічний роман 1989 року, написаний Ґрантом Моррісоном і проілюстрований Дейвом Мак-Кіном. Це канонічна історія лікарні Аркем, але також напружений психологічний горор. В Аркемі бунт — Бетмен мусить його вгамувати. Всередині він зустрчає усіх найзапекліших своїх ворогів: Джокера, Гарві Дента, Вбивцю Крока, але вони усі дещо не такі, якими їх Бетмен бачив востаннє. Після цього роману Моррісон став постійним автором коміксів про Бетмена.
Бетмен: Найтфолл, том 1
Batman: Knightfall, vol. 1
Бейн одним махом визволяє з Аркема усіх ворогів Бетмена: Джокера, Загадника, Дволикого, Отруйного Плюща та багатьох інших. Його план у тому, щоб виснажити Бемена — і він вдається, коли Бетмен змушений передати маску кажана заступнику. Вперше ця сюжетна лінія друкувалася у 1993-94 роках, в рамках серії про Бетмена. У перший том перевиданого 2012 року «Найтфолла» входять: спецвидання «Бетмен: Помста Бейна» (Batman: Vengeance of Bane special), 491-500 номери «Бетмена», 659 і 660 номери «Detective Comics», а також 7 та 8 номери «Вітрини» (Showcase) 1993 року, і «Бетмен: Тінь кажана», номери 17 і 18.
Бетмен: Цить
Batman: Hush
Сюжетна арка з коміксів про Бетмена 2002-2003 років, створених Джеффом Лебом та Джимом Лі. Це номери 608-619, у яких йдеться про таємничого злочинця із псевдонімом Цить. Бетмен стикається з низкою на перший погляд не пов'язаних між собою злочинів. Він не має справи напряму із Цитем, а натомість проблеми йому створюють Гарлі Квінн, Джокер, Глиноликий і Загадник. Паралельно розгортається сюжетна лінія стосунків Бетмена з Жінкою-кішкою.
Бетмен і син
Batman & son
Номери «Бетмена» 655-658, написані Ґрантом Моррісоном, складають цю сюжетну арку. Виявляється, що у Бетмена є син — та ще й не від кого-небудь, а від Талії аль Ґул, доньки його смертелього ворога Ра’са аль Ґула. Це перші номери Моррісона як постійного автора «Бетмена».
Бетмен і Робін том 1: Переродження Бетмена
Batman & Robin Vol.1: Batman Reborn
Перші шість випусків нової на той час серії «Бетмен і Робін» — сюжетні арки «Переродження Бетмена» і «Помста Червоного Каптура», написані Ґрантом Моррісоном. Бет-костюм у цій історії носить колишній Робін — Дік Ґрейсон, а жовтий плащ Робіна — Деміен Вейн, син Бетмена, про якого йдеться у збрці, описаній вище. Номери виходили у 2009-10 роках, а тоді у 2011 вийшла збірка у палітурці.
Бетмен Інкорпорейтед, том 1
Batman Incorporated, vol. 1
Бетмен продає франшизу на… буття Бетменом. Він готовий підняти боротьбу проти зла на новий — глобальний — рівень. Він передає свою символічну суперсилу Бетменам з інших країн, створюючи корпорацію Бетменів, як підпорядковуються тільки йому. Протягом першого тому серії він переважно відбирає і тренує кандидатів.
Ґрант Моррісон і Янік Пакетт почали цю серію у 2010 році, а в 2011 через оновлення усіх серій DC її випуск припинився. У 2012 вона повернулася, продовжуючи старий сюжет — так, ніби Флешпойнту не було.
Флешпойнт (Flashpoint) — обмежена серія коміксів, а також подія у всесвіті DC, що радикально змінила комікс-всесвіт і стала відправною точкою перезапуску усіх серій коміксів. У 2011 році DC почали ініціативу The New 52 (Нові 52) — було запущено 52 серії коміксів з першого випуску, включаючи рестарт старих серій і запуск нових.
Бетмен: Чорне дзеркало
Batman: The Black Mirror
10-випусковий комікс Скотта Снайдер — його перший в авторському кріслі «Бетмена». Тут Дік Ґрейсон — усе ще Бетмен, поки Брюс Вейн зайнятий розвитком своєї нової глобальної корпорації. Бетмен-Ґрейсон бореться з торговцем зброєю на ім’я Тигрова Акула і намагається переконати себе, що з нього не гірший Бетмен, ніж із Вейна.
Цей комікс, проілюстрований Джоком і Франческо Франкавільєю, закриває почату у 27 випуску «Detective Comics» історію Бетмена.
Про оновленого Бетмена у коміксах, які мають місце після Флешпойнту, читайте у наступному гайді.
За основу взято матеріали DC ESENTIAL GRAPHIC NOVELS 2017. Усі використані обкладинки є власністю DC. Головна світлина — TheComicShop.net (зі змінами).