«Мадікен» Абе Нільс

Хлопчина-підліток Абе Нільс — це типовий next-door boy, який стає першим об’єктом захоплення для малої дівчинки Мадікен. Старший, серйозний — але в міру, працьовитий (а хіба можна інакше, коли тато надто часто причащається алкоголем, а мамі не вистачає рук, щоб тримати на плаву маленький сімейний бізнес з випікання кренделиків?), він крутиться на кухні, не покладаючи рук. Тому для Мадікен такий цінний кожен прояв його уваги і так не хочеться перед ним ганьбитися (але коли маєш таку молодшу сестричку, як Лісабет, то іноді доводиться). Абе Нільс нерідко рятує непосидючих і вигадливих сусідок з різноманітних халеп, але не втрачає нагоди й позбиткуватися з них — скажімо, виманює Мадікен серед ночі з дому, аби познайомити з привидом, який шукає давній скарб, або ж вдає работорговця, чим доводить сердешну дівчину до паніки.  У ставленні до дівчаток він проявляє не лише дбайливу відповідальність старшого брата, але й неабияке почуття гумору — достатньо ущипливе, щоб підколоти Мадікен, але й достатньо доброзичливе, щоб поряд із ним вона почувалася в безпеці.

«Детектив Блюмквіст здобуває славу» Єва-Лотта

У детективних та пригодницьких історіях симпатичним дівчаткам нерідко відводять роль музи-натхненниці. Але це точно не про Єву-Лотту. Хоч у неї й закохані одразу двоє хлопчиків, сам детектив Калле Блюмквіст та його найкращий друг Андерс, однак Єва-Лотта для них — не прекрасна дама, що чекає на принців десь у високій вежі, а повноцінна учасниця усіх ризикованих пригод, яка завиграшки з’їжджає з цієї вежі на мотузці, виконує бойові завдання у Війні Білої і Червоної троянд, відважно йде у розвідку й нізащо не здасть секрети своїх. Вона допитлива, кмітлива, саркастична і зухвала. Називає речі своїми іменами, ріже правду просто в очі і чітко відстоює власні кордони. Коли їй намагаються читати мораль на тему #тиждівчинка, вона інколи на секунду замислюється про те, щоб стати жіночнішою, але одразу ж рішуче махає рукою — не сьогодні. Адже яка там жіночність, коли в світі стільки цікавих розваг і пригод? Єва-Лотта — приклад  того, що коли дитина росте й розвивається вільно від гендерних стереотипів, то у свої 13 має вигляд цілісної і яскравої особистості.

«Детектив Блюмквіст ризикує» Сікстен

Гідний суперник — цінність на вагу золота. Це переконливо доводить суперник Калле Блюмквіста та його друзів у Війні Білої та Червоної троянд Сікстен. Якими тільки вишуканими образами не поливає він своїх ворогів! А все для того, щоб розгорнути масштабний театр воєнних дій і наповнити літні канікули справді достойними пригодами. Слово «театр» я вжила не дарма, адже ворожнеча двох компаній — не більше, ніж розкішно зрежисована постановка, яку вони натхненно розігрують, щоб додати своїм будням «перчинки». В мирному житті і Сікстен, ватажок Червоних, і Андерс, ватажок Білих троянд — найліпші друзі, але на «війні» не шкодують зусиль, аби влаштувати обом товариствам справді чудову забаву. Та коли стається щось дійсно критичне — важко хворіє його пес чи у місті з’являються озброєні злочинці — Сікстен перетворюється на відданого, щирого і відкритого друга, який у найпотрібніший момент обов’язково прибіжить на допомогу.

«Ми на острові Сальткрока» Малін

Література знає чимало сюжетів, коли найстарша в родині сестра після смерті мами перебирає на себе опіку над молодшими дітьми. Це історія і про Малін, але в довгому переліку «мам-дітей» вона стоїть осібно. Так, Малін доводиться дбати не лише про братів-шалапутів Югана, Нікласа і Пеле, а й про дуже доброго, але страшенно неуважного і погано пристосованого до життя татуся. У неї справді повні пригорщі роботи, але водночас дівчина не видається стражденницею, яка пожертвувала власним життя заради сім’ї: у неї є свої захоплення й улюблені заняття, які вона дбайливо береже.

Малін успадкувала татів письменницький талант і відточує його, занотовуючи у щоденник описи найцікавіших подій і дуже особисті міркування. Вона любить усамітнено милуватися природою і може навіть відшити надто наполегливого кавалера, який заважатиме їй у цьому.

Малін дуже вродлива, і брати ревно оберігають її від посягань залицяльників, які ходять за нею табунами, але водночас вона знає собі ціну і її геть не просто збити з пантелику. А ще вона вміє легко опановувати домашній хаос і делегувати братам частину хатніх обов’язків.

«Книжка про Лотту з Бешкетної вулиці» Лотта

Серед усіх дітей, які мешкають на Бешкетній вулиці, найбільшою пустункою є наймолодша, Лотта. Силі характеру цієї дівчинки можуть позаздрити і дорослі! Вперта і цілеспрямована, невтомна вигадниця і бешкетуха, вона завжди вміє знайти цікаву пригоду і не погодиться на компроміси, навіть якщо ціною будуть якісь приємні речі, як-от прогулянки чи оладки. І того, хто посміє суперечити Лотті, нехай фараон копне! Бо з Лоттою жартувати не випадає: якщо вже образилася на маму і заявила, що перебереться жити деінде, то будьте певні — дівчинка не тільки житло знайде, а ще й затишно його облаштує, аж братик із сестричкою позаздрять. Лотта — справжня enfant terrible, чарівна нестерпна дівчинка, яка підкорює серця.

«Роня, дочка розбійника» Бірк, син розбійника

Їм судилося бути одвічними суперниками — Роні, дочці розбійника Матіса, та Бірку, сину розбійника Борки, як віддавна ворогують. Однак двоє дітей, що живуть у занедбаній фортеці і проводять свої дні в дикому лісі, не можуть не потоваришувати. І не в останню чергу завдяки Бірку. Розважливий, привітний, не зашорений стереотипами і відкритий до інших, цей хлопчик бачить глибше і більше, ніж рішуча, категорична, пристрасна Роня. Саме він першим простягає руку дружби і відкриває Роні несподівану істину: круто, коли ти можеш врятувати когось (в буквальному сенсі), але ще крутіше, коли є той, хто завжди прийде на порятунок тобі. У цій парочці Бірк — це той, хто розтоплює лід. І вже незабаром стає для войовничої дівчинки улюбленим братом, якого вона ніколи не мала. У лісі, повному страхітливих дивовиж, їм і легше, і веселіше укупі. Але — йой, що про цю дружбу скажуть татусі?

«Міо, мій Міо» Буссе

Його історія точно видасться знайомою багатьом поттероманам. Хлопчик-сирота Буссе, якого виховують прийомні батьки, котрі не дуже його люблять і не надто ним переймаються, виявляє, що насправді він — королевич з Країни Далекої. Там живе його колись втрачений батько-король, там можна досхочу гратися в трояндових садах і бігати по соковитих луках, їздити верхи на дивовижному коні і гратися з друзями. Там Буссе отримує нове ім’я — Міо, а ще дізнається про свою місію.

Виявляється, йому судилося стати в бій проти лицаря Като, такого лютого і жорстокого, що вже від самого звучання його імені люди здригаються, а квіти в’януть.

 Але ради нема, бо, як то кажуть, разом їм жити не судилося. Міо страшно і гірко від цього, він не обирав собі такого шляху і зовсім не хоче рушати на вірну смерть. Але розуміє, що мусить. Міо не муштрований воїн, а звичайний хлопчик, який тільки-тільки здобув своє щастя і не хоче його втрачати. Він тремтить від страху і плаче, але все одно збирається докупи і йде назустріч небезпечному ворогу, бо знає, що інакше не може. І його історія — мабуть, найправдивіша і найщиріша з усіх лицарських історій.

«Расмус-бродяга» Оскар

Коли приймаєш рішення стати волоцюгою, навіть тимчасово, то вкрай важливо, щоб тобою заопікувався хтось досвідчений і порядний. Расмусові, який втік з дитячого притулку в надії, що зможе  «напитати» собі батьків, пощастило зустріти Оскара. Він зве себе Райським Оскаром або Божою зозулею, чудово грає на гармоніці і знає багато гарних пісень, здатних розчулити серця щедрих господинь, вміє знаходити безпечні для нічлігу місця і приязно спілкуватися з усіма, кого стрічає на шляху.

Райський Оскар бере бідолашного Расмуса під своє крило, піклується про нього, дбає, аби малий був нагодований і мав достатньо відпочинку. Він, як ментор, навчає хлопчика усіляких премудрощів із життя бродяги, але й не забуває зауважувати, що такий спосіб життя — не найкраще, що можна обрати для дитини. І хоч Оскар належить до маргіналізованої категорії людей, у нього можна повчитися чесності і порядності. Втім, і йому доводиться боротися зі стереотипами, коли у містечку, куди вони з Расмусом забрели, стається злочин, і підозра падає на бродяг.

«Велика книга маленьки казок» Гуннар

Коли на порозі їхнього класу з’являється двійко маленьких людей — крихітні братик і сестричка з роду дрібнолюдів Петер і Петра, саме Гуннар стає їхнім найліпшим другом. Звільняє для них місце за своєю партою, допомагає перейти через небезпечну дорогу, заходить в гості (і хоч не може потрапити до манюсінького помешкання, то бодай перемовляється з ними крізь шибку), складає їм товариство на ковзанці. Для дітей-дрібнолюдці створюють у класі інклюзивне середовище, і Гуннар — один із тих, хто допомагає цьому, адже приймає «не таких» однокласників приязно і відкрито. «Ти прикрасний хлопець, Гуннаре!» — з помилкою, але від щирого серця пишуть йому Петер і Петра. І з ними важко не погодитися.

«Брати Лев'яче Серце» Юнатан Лев'яче Серце

Юнатан — один із найгероїчніших героїв Астрід Ліндґрен, бо в ньому поєднується сміливість, мужність і сила духу. Хлопець-підліток, який підбадьорює смертельно хворого молодшого брата розповідями про казкову країну Нангіяла, де є багато багать і казок і куди потрапляють люди після смерті, сам гине, рятуючи малого з пожежі. Життя без Юнатана, який завжди був його наснагою і підтримкою, для Карла нестерпне. Тому одного вечора він сам вирушає у казкову Нангіялу. Та вона, виявляється, переживає складні часи, і саме братам Лев’яче Серце доводиться стати тими, хто очолює повстання проти тирана і веде до бою жителів Нангіяли. Знову Юнатану доводиться жертвувати собою у бою, але тепер із ним є брат, який його ніколи не покине. Юнатан — важлива рольова модель і для Карла, і для мільйонів читачів, які завдяки цій історії по-новому переосмислюють тему братерства.

Комплект з десяти книжок Астрід Ліндґрен серії «Невигадані історії про доброту»

Джерело: Читомо

">

Герої добрих історій: 10 персонажів з книжок Астрід Ліндґрен

16.04.2021 15:25

10 хв. на читання

Серії та автори

Книжкові добірки

ЗМІ про нас

Пеппі Довгопанчоха та Карлсон, який живе на даху — герої, відомі навіть тим, хто не тримав у руках жодної книжки Астрід Ліндґрен. Але у чотирьох десятках творів, що вийшли з-під друкарської машинки шведської письменниці, є чимало інших цікавих, яскравих, позитивних героїв (і не обов’язково головних у тексті!), які демонструють красиві, відчайдушні чи кумедні вчинки, захоплюють силою характеру чи почуттям гумору, навчають доброті і глибоко западають у серце. І навіть сьогодні мають сучасний і не стереотипний вигляд. Познайомимося із ними ближче?

«Мадікен» Абе Нільс

Хлопчина-підліток Абе Нільс — це типовий next-door boy, який стає першим об’єктом захоплення для малої дівчинки Мадікен. Старший, серйозний — але в міру, працьовитий (а хіба можна інакше, коли тато надто часто причащається алкоголем, а мамі не вистачає рук, щоб тримати на плаву маленький сімейний бізнес з випікання кренделиків?), він крутиться на кухні, не покладаючи рук. Тому для Мадікен такий цінний кожен прояв його уваги і так не хочеться перед ним ганьбитися (але коли маєш таку молодшу сестричку, як Лісабет, то іноді доводиться). Абе Нільс нерідко рятує непосидючих і вигадливих сусідок з різноманітних халеп, але не втрачає нагоди й позбиткуватися з них — скажімо, виманює Мадікен серед ночі з дому, аби познайомити з привидом, який шукає давній скарб, або ж вдає работорговця, чим доводить сердешну дівчину до паніки.  У ставленні до дівчаток він проявляє не лише дбайливу відповідальність старшого брата, але й неабияке почуття гумору — достатньо ущипливе, щоб підколоти Мадікен, але й достатньо доброзичливе, щоб поряд із ним вона почувалася в безпеці.

«Детектив Блюмквіст здобуває славу» Єва-Лотта

У детективних та пригодницьких історіях симпатичним дівчаткам нерідко відводять роль музи-натхненниці. Але це точно не про Єву-Лотту. Хоч у неї й закохані одразу двоє хлопчиків, сам детектив Калле Блюмквіст та його найкращий друг Андерс, однак Єва-Лотта для них — не прекрасна дама, що чекає на принців десь у високій вежі, а повноцінна учасниця усіх ризикованих пригод, яка завиграшки з’їжджає з цієї вежі на мотузці, виконує бойові завдання у Війні Білої і Червоної троянд, відважно йде у розвідку й нізащо не здасть секрети своїх. Вона допитлива, кмітлива, саркастична і зухвала. Називає речі своїми іменами, ріже правду просто в очі і чітко відстоює власні кордони. Коли їй намагаються читати мораль на тему #тиждівчинка, вона інколи на секунду замислюється про те, щоб стати жіночнішою, але одразу ж рішуче махає рукою — не сьогодні. Адже яка там жіночність, коли в світі стільки цікавих розваг і пригод? Єва-Лотта — приклад  того, що коли дитина росте й розвивається вільно від гендерних стереотипів, то у свої 13 має вигляд цілісної і яскравої особистості.

«Детектив Блюмквіст ризикує» Сікстен

Гідний суперник — цінність на вагу золота. Це переконливо доводить суперник Калле Блюмквіста та його друзів у Війні Білої та Червоної троянд Сікстен. Якими тільки вишуканими образами не поливає він своїх ворогів! А все для того, щоб розгорнути масштабний театр воєнних дій і наповнити літні канікули справді достойними пригодами. Слово «театр» я вжила не дарма, адже ворожнеча двох компаній — не більше, ніж розкішно зрежисована постановка, яку вони натхненно розігрують, щоб додати своїм будням «перчинки». В мирному житті і Сікстен, ватажок Червоних, і Андерс, ватажок Білих троянд — найліпші друзі, але на «війні» не шкодують зусиль, аби влаштувати обом товариствам справді чудову забаву. Та коли стається щось дійсно критичне — важко хворіє його пес чи у місті з’являються озброєні злочинці — Сікстен перетворюється на відданого, щирого і відкритого друга, який у найпотрібніший момент обов’язково прибіжить на допомогу.

«Ми на острові Сальткрока» Малін

Література знає чимало сюжетів, коли найстарша в родині сестра після смерті мами перебирає на себе опіку над молодшими дітьми. Це історія і про Малін, але в довгому переліку «мам-дітей» вона стоїть осібно. Так, Малін доводиться дбати не лише про братів-шалапутів Югана, Нікласа і Пеле, а й про дуже доброго, але страшенно неуважного і погано пристосованого до життя татуся. У неї справді повні пригорщі роботи, але водночас дівчина не видається стражденницею, яка пожертвувала власним життя заради сім’ї: у неї є свої захоплення й улюблені заняття, які вона дбайливо береже.

Малін успадкувала татів письменницький талант і відточує його, занотовуючи у щоденник описи найцікавіших подій і дуже особисті міркування. Вона любить усамітнено милуватися природою і може навіть відшити надто наполегливого кавалера, який заважатиме їй у цьому.

Малін дуже вродлива, і брати ревно оберігають її від посягань залицяльників, які ходять за нею табунами, але водночас вона знає собі ціну і її геть не просто збити з пантелику. А ще вона вміє легко опановувати домашній хаос і делегувати братам частину хатніх обов’язків.

«Книжка про Лотту з Бешкетної вулиці» Лотта

Серед усіх дітей, які мешкають на Бешкетній вулиці, найбільшою пустункою є наймолодша, Лотта. Силі характеру цієї дівчинки можуть позаздрити і дорослі! Вперта і цілеспрямована, невтомна вигадниця і бешкетуха, вона завжди вміє знайти цікаву пригоду і не погодиться на компроміси, навіть якщо ціною будуть якісь приємні речі, як-от прогулянки чи оладки. І того, хто посміє суперечити Лотті, нехай фараон копне! Бо з Лоттою жартувати не випадає: якщо вже образилася на маму і заявила, що перебереться жити деінде, то будьте певні — дівчинка не тільки житло знайде, а ще й затишно його облаштує, аж братик із сестричкою позаздрять. Лотта — справжня enfant terrible, чарівна нестерпна дівчинка, яка підкорює серця.

«Роня, дочка розбійника» Бірк, син розбійника

Їм судилося бути одвічними суперниками — Роні, дочці розбійника Матіса, та Бірку, сину розбійника Борки, як віддавна ворогують. Однак двоє дітей, що живуть у занедбаній фортеці і проводять свої дні в дикому лісі, не можуть не потоваришувати. І не в останню чергу завдяки Бірку. Розважливий, привітний, не зашорений стереотипами і відкритий до інших, цей хлопчик бачить глибше і більше, ніж рішуча, категорична, пристрасна Роня. Саме він першим простягає руку дружби і відкриває Роні несподівану істину: круто, коли ти можеш врятувати когось (в буквальному сенсі), але ще крутіше, коли є той, хто завжди прийде на порятунок тобі. У цій парочці Бірк — це той, хто розтоплює лід. І вже незабаром стає для войовничої дівчинки улюбленим братом, якого вона ніколи не мала. У лісі, повному страхітливих дивовиж, їм і легше, і веселіше укупі. Але — йой, що про цю дружбу скажуть татусі?

«Міо, мій Міо» Буссе

Його історія точно видасться знайомою багатьом поттероманам. Хлопчик-сирота Буссе, якого виховують прийомні батьки, котрі не дуже його люблять і не надто ним переймаються, виявляє, що насправді він — королевич з Країни Далекої. Там живе його колись втрачений батько-король, там можна досхочу гратися в трояндових садах і бігати по соковитих луках, їздити верхи на дивовижному коні і гратися з друзями. Там Буссе отримує нове ім’я — Міо, а ще дізнається про свою місію.

Виявляється, йому судилося стати в бій проти лицаря Като, такого лютого і жорстокого, що вже від самого звучання його імені люди здригаються, а квіти в’януть.

 Але ради нема, бо, як то кажуть, разом їм жити не судилося. Міо страшно і гірко від цього, він не обирав собі такого шляху і зовсім не хоче рушати на вірну смерть. Але розуміє, що мусить. Міо не муштрований воїн, а звичайний хлопчик, який тільки-тільки здобув своє щастя і не хоче його втрачати. Він тремтить від страху і плаче, але все одно збирається докупи і йде назустріч небезпечному ворогу, бо знає, що інакше не може. І його історія — мабуть, найправдивіша і найщиріша з усіх лицарських історій.

«Расмус-бродяга» Оскар

Коли приймаєш рішення стати волоцюгою, навіть тимчасово, то вкрай важливо, щоб тобою заопікувався хтось досвідчений і порядний. Расмусові, який втік з дитячого притулку в надії, що зможе  «напитати» собі батьків, пощастило зустріти Оскара. Він зве себе Райським Оскаром або Божою зозулею, чудово грає на гармоніці і знає багато гарних пісень, здатних розчулити серця щедрих господинь, вміє знаходити безпечні для нічлігу місця і приязно спілкуватися з усіма, кого стрічає на шляху.

Райський Оскар бере бідолашного Расмуса під своє крило, піклується про нього, дбає, аби малий був нагодований і мав достатньо відпочинку. Він, як ментор, навчає хлопчика усіляких премудрощів із життя бродяги, але й не забуває зауважувати, що такий спосіб життя — не найкраще, що можна обрати для дитини. І хоч Оскар належить до маргіналізованої категорії людей, у нього можна повчитися чесності і порядності. Втім, і йому доводиться боротися зі стереотипами, коли у містечку, куди вони з Расмусом забрели, стається злочин, і підозра падає на бродяг.

«Велика книга маленьки казок» Гуннар

Коли на порозі їхнього класу з’являється двійко маленьких людей — крихітні братик і сестричка з роду дрібнолюдів Петер і Петра, саме Гуннар стає їхнім найліпшим другом. Звільняє для них місце за своєю партою, допомагає перейти через небезпечну дорогу, заходить в гості (і хоч не може потрапити до манюсінького помешкання, то бодай перемовляється з ними крізь шибку), складає їм товариство на ковзанці. Для дітей-дрібнолюдці створюють у класі інклюзивне середовище, і Гуннар — один із тих, хто допомагає цьому, адже приймає «не таких» однокласників приязно і відкрито. «Ти прикрасний хлопець, Гуннаре!» — з помилкою, але від щирого серця пишуть йому Петер і Петра. І з ними важко не погодитися.

«Брати Лев'яче Серце» Юнатан Лев'яче Серце

Юнатан — один із найгероїчніших героїв Астрід Ліндґрен, бо в ньому поєднується сміливість, мужність і сила духу. Хлопець-підліток, який підбадьорює смертельно хворого молодшого брата розповідями про казкову країну Нангіяла, де є багато багать і казок і куди потрапляють люди після смерті, сам гине, рятуючи малого з пожежі. Життя без Юнатана, який завжди був його наснагою і підтримкою, для Карла нестерпне. Тому одного вечора він сам вирушає у казкову Нангіялу. Та вона, виявляється, переживає складні часи, і саме братам Лев’яче Серце доводиться стати тими, хто очолює повстання проти тирана і веде до бою жителів Нангіяли. Знову Юнатану доводиться жертвувати собою у бою, але тепер із ним є брат, який його ніколи не покине. Юнатан — важлива рольова модель і для Карла, і для мільйонів читачів, які завдяки цій історії по-новому переосмислюють тему братерства.

Комплект з десяти книжок Астрід Ліндґрен серії «Невигадані історії про доброту»

Джерело: Читомо