New Adult – що це таке?

08.09.2023 12:02
5 хв. на читання
Серії та автори
Категорію New Adult називають проміжною стадією між Young Adult та Adult літературою. Зазвичай вона зображає персонажів віком від 18 до 25 років (інколи до 30 років).
New Adult як окрему категорію виділили не так давно. Термін ввели тільки у 2009 році (тому його досі інколи позначають як субкатегорію для читачів, які вже виросли з Young Adult). Тоді чимало самвидавних інді-авторів (зокрема в США) почали називати свої книжки New Adult або ж «книжками для читачів 20 з чимось», зрештою, назву категорії перейняли видавці та книгарні. Серед найвідоміших авторів, які працюють в NA, американська письменниця Коллін Гувер, яка теж починала із самвидаву.
Своїй теперішній популярності New Adult завдячує частково TikTok, де чимало читачів діляться своїми #booktok-відгуками щодо улюбленого романтичного NA.
Тематика New Adult перегукується з Young Adult, адже це теж про досвід між дитинством і дорослим життям, про перші дорослі кроки і важливі рішення, як от переїзд, навчання в університеті, пошуки роботи, фінансова незалежність, стосунки і створення сім'ї, дружба після школи, служба у війську. Також частою проблематикою NA є страх помилки, шкідливі звички.
New Adult часто зводять тільки до романтичної прози з «дорослим змістом», однак, мітка NA вказує лише на вікову специфіку персонажів (і читачів), а не жанровість, тому тут може бути і міське фентезі, і антиутопія, історичний роман чи навіть горор – що завгодно.
Чому про New Adult варто говорити окремо?
Більш персоналізовані книжкові рекомендації для читачів 18-25 років, які вже відійшли від YA, але ще не сприймають себе як цільову аудиторію більш зрілої літератури. Це полегшує пошук книжок, з героями яких такі читачі зможуть себе асоціювати.
Допомагає типувати книжки, які опиняються на грані між YA та Adult. Зважаючи на те, що для дитячої літератури існує поділ за віком,YA теж має певне розрізнення – для старших та молодших, то такий підхід має сенс. Надто, якщо йдеться про велику книжкову серію, де автор прослідковує за персонажами упродовж чималого проміжку часу – перехід між YA і NA – плавний і природний.
Перспектива героїв New Adult на противагу персонажам YA
Те, як підліток сприймає світ, вельми відмінне від переспективи того, хто щойно перейшов у дорослий світ. На сумніви, страхи, мотивацію та дії «нового дорослого» впливають інші фактори.
Наприклад, персонажі NA прагнуть влаштувати кар'єру, заробляти достатнього грошей, що мандрувати, або знайти собі нову мету після закінчення навчання, яке раніше займало велику частину їхнього життя.
Ця зміна перспективи в NA змінює історію. Навіть проблеми суміжні з YA в цьому контексті звучать по-іншому і можуть знаходити інші рішення.
Наприклад, люди будь-якого віку відчувають тиск порівняння з ровесниками. В YA – це переважно шкільне середовище, в NA – більш професійне. Не забуваймо, що стосунки між однокласниками й колегами разюче відрізняються.
5 ключових відмінностей New Adult та Young Adult
- Аудиторія. New Adult зорієнтований на читачів 18-25 років або навіть 18-30.
- Обсяг. Романи YA зазвичай вдвічі менші за обсягом й приділяють менше уваги світобудові та соціальним темам.
- Зміст. В NA більш деталізовано «дорослий» компонент. Там може бути більше лайки, насильства, сексу, шкідливих звичок.
- Тон. Герої NA мають дещо інші пріоритети, ніж молодші герої YA. Вони більше уваги приділяють кар'єрі, сім'ї, влаштуванню власного життя.
- Теми. NA фокусується на різних вимірах ідентичності: коханні, кар'єрі, баченні світу. Коли YA більше зосереджується на зовніших проявах, то NA глибше досліджує внутрішній світ.
Наші книжки в категорії New Adult:
«9 листопада» Коллін Гувер
«І де був той розум?» Л. Дж. Шен
«Спогади про нього» Коллін Гувер