«Веріті» Коллін Гувер
«Лейла» Коллін Гувер
«Піранезі» Сюзанна Кларк
«Чотири вітри» Крістін Генна
«Велика глушина» Крістін Генна
«Уявний друг» Стівен Чбоскі
«Паперовий палац» Міранда Ковлі Геллер

">

Література категорії Adult та її ознаки

18.10.2023 12:45

5 хв. на читання

Серії та автори

Книжкові добірки

Якщо коротко, Adult це – література, написана дорослими, для дорослих і переважно про дорослих. Тобто книжки цієї категорії пропрацьовують сюжет через персонажів з багатим життєвим досвідом, набутим упродовж життя.

Ось деякі тези, які наводить портал для письменників та читачів Wattpad, порівнюючи Adult та Young Adult:

Література категорії Adult має бути багатошаровою, з кількома сюжетними лініями (можливо, тільки злегка накресленими) поряд з головною. Сюжет не мусить бути закрученим, але має містити істинний сенс.

Якщо підліткам (і дітям) достатньо поступового наростання наскрізного сюжету в історії, яка легко читається, то дорослі читачі здатні сприймати складніші тексти з тісним переплетінням сюжетних ліній на різних рівнях сюжету. Це не означає, що доросла література має бути суперскладною, і також не означає, що сюжет для молодших читачів має бути простим.

Персонажі мають бути комплексними, як реальні люди, в усіх аспектах їхніх вигаданих життів: і сімейного, і романтичного, і повсякденного, і професійного, а також в стосунках з друзями. Реалістичність створює історії, в які найлегше повірити, і це не залежить від жанру. Те, як персонаж взаємодіє з різними людьми в різних ситуаціях може змінюватися, але має відповідати його особистості.

Персонажі мають демонструвати весь спектр емоцій – від майже непомітних до визначальних, залежно від того, з якими людьми чи ситуаціями вони мають справу: наприклад, від легкого роздратування до чистої люті. Кожен персонаж, (не тільки головні герої) має показувати реалістичний спектр внутрішніх і зовнішніх емоцій.

Доросла література може, але не мусить, висвітлювати дорослі теми, недоречні для молодших читачів. Вона має бути зліпком життя через набутий роками досвід персонажів. Навіть такі прості моменти як флірт, покупки чи домашні справи по-іншому сприймаються з досвідом. Ментальні проблеми й загрози для побитих життям персонажів теж сприймаються не так, як в дитячій чи young adult літературі.

І ще одна важлива риса дорослої літератури: авторові не потрібно додатково прописувати і пояснювати чимало моментів, адже дорослі читачі можуть діяти і робити висновки на основі власного досвіду.

Деякі підсумки:

Категорія Adult в літературі позначає книжки, які висвітлюють дорослі, зрілі теми. Орієнтована вона на читачів 25+ років.

Буває, що категорію Adult помилково зводять до книжок з дорослим контентом, умовні «18+», тобто тексти, які містять графічне зображення сексу, насильства та інші теми, що можуть травмувати. Так, такі книжки дійсно маркують як Adult, однак це не визначає категорію і не є обов’язковим.

Ознаки Adult:

  • Аудиторія. Adult зорієнтований на читачів віком від 25 років.
  • Обсяг. Проза Adult може мати найрізноманітніший обсяг, однак вона зазвичай доволі об’ємна, має кілька сюжетних ліній.
  • Зміст. Adult зосереджений на зрілих темах. Може містити деталізовані «дорослі» сцени/проблематику на рівні з New Adult, але це не обов’язково.
  • Тон. Герої Adult – переважно дорослі персонажі 20+ років.
  • Теми. Особливістю категорії Adult є те, що вона взагалі не має тематичних обмежень. Однак така література висуває певні вимоги до читача, адже не пояснює моментів, що зрозумілі для дорослих людей, які вже мають певний життєвий досвід.

Деякі наші книжки в категорії Adult:

«Веріті» Коллін Гувер
«Лейла» Коллін Гувер
«Піранезі» Сюзанна Кларк
«Чотири вітри» Крістін Генна
«Велика глушина» Крістін Генна
«Уявний друг» Стівен Чбоскі
«Паперовий палац» Міранда Ковлі Геллер